Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12894489



*

nr 1289 4489


Ebba Hedqvist

(1909-2001), Sverige


Skulptur, Kvinna, keramik. Höjd: 16 ca


Ebba Hedqvist, svensk bildkonstnär född 1909, död 2001.

Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 november 2019
kl 18:29:17


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/11 22:03:58 1      Vinnande bud
18/11 18:23:06 2      200 kr
18/11 18:23:06 1      250 kr (Budbetjänt)
18/11 18:24:17 2      300 kr
18/11 18:24:17 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Ebba Hedqvist

Ebba Hedqvist, svensk bildkonstnär född 1909, död 2001.

Läs mer om Ebba Hedqvist
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ebba hedqvist keramik konsthantverk kvinna skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8130 Kärl
    Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:48
  • 8017 Skulptur
    Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:19
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:58
  • 8088 Skulptur
    fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:56
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36




Ladda ner broschyr